Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi’nin Proje Başlangıç ve Mutabakat Toplantısı Yapıldı

Yazdır
PDF

altAjansımızın koordinasyonunda geliştirilen ve İscehisar Mermer İhtisas OSB’nin proje yürütücüsü olduğu “Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer” Projesi’nin Proje Başlangıç ve Proje Mutabakat Toplantısı Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz’ın başkanlığında yapıldı.

ATSO salonunda yapılan toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Genel Sekreterimiz Yusuf Balcı, İscehisar Kaymakamı Muhammet Öztabak, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Oyur, İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed Bacaksız, Yönetim Kurulu Üyeleri ile mermer sektöründe faaliyette bulunan iş adamları katıldı.

İscehisar Mermer İhtisas OSB Müdürü Muhammed Bacaksız, “Mermerde Yüksek Verim Yüksek Katma Değer Projesi” ile Mermer İşleme Teknolojileri konusunda slayt sunumu eşliğinde bilgiler verdi.

Sunumun ardından söz alan Vali Tutulmaz; "Mermer sektörü Afyonkarahisarımızın ana itici gücüdür. Mermer önemli, bugüne kadar geldiği nokta da önemlidir. Ancak bu yeterli değildir. Bunu daha iyi bir aşamaya getirmek adına bu proje inşallah bir başlangıç olacaktır. Mermerimizin katma değerini arttırabilmek, markalaşabilmek, pazarları bulabilmek, pazarlara ulaşabilmek, pazarı yönlendirebilmek ya da pazarın ihtiyacına göre mal üretebilmek çok önemlidir. Sadece ihtiyaca da bakmamamız lazım. Hem buluşlarla, hem de pazarın ihtiyacını birlikte ele almamız lazım. Ama en önemlisi bunu yapacak insanların eğitilmesi ve daha nitelikli hale getirilmesidir. Bu da bu projenin en önemli ayaklarından birisidir. Bizim üretim kadar bunların bir marka değeri halinde pazarlanması çok daha önemlidir. Bugün aynı hizmeti sunan ama markası bilinen bir ürünü daha yüksek bir ücret karşılığında almaya vatandaşlar daha hazırdır. İscehisar’daki, Afyonkarahisar’daki mermercileri dünyada tanınan markalar haline getirmemiz lazım. Zaten tanınıyorlar ama bunları daha da tanınır hale getirmemiz lazım. Bir de markaları seçerken belki de biraz daha uluslararası düzeyde akılda kalabilecek markalar üzerinde girişimcileri yönlendirmemiz lazım. Bir de bu projenin önemli gördüğüm yönü genelde şehrin dinamiklerinin hepsi projenin bir paydaşı. İşte Özel İdare, Üniversite, Ticaret ve Sanayi Odası, Mermerciler Derneği, Mermer Organize Sanayi Bölgesi yani bu alanda söz söyleyebilecek ya da sorumlu olabilecek herkes işin içinde. Bu da güzel bir başlangıçtır. İnşallah sonuna kadar da bunu devam ettiririz. Başlamak kadar bitirmek de önemlidir” dedi.

Toplantının sonunda Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Genel Sekreterimiz Yusuf Balcı,  ‘Mermerde Yüksek Verim, Yüksek Katma Değer’ Projesi ve mermer sektörü ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

Resim Galerisi

alt

alt
alt