UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Üyeliği Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Yazdır
PDF

altKütahya, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Üyeliği Bilgilendirme Toplantısı Vali Ahmet Hamdi Nayir başkanlığında Valilik toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya, Vali Ahmet Hamdi Nayir başta olmak üzere Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ajansımız Genel Sekreteri Yusuf Balcı, Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı İskender Cem Leblebici, Uzman Hacer Eriş, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Yürütme Kurulu Üyeleri ile basın mensupları katıldı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı başvuru ve kabul sürecinden bugüne dek yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak üzere gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasını Vali Ahmet Hamdi Nayir yaptı.

Vali Nayir, iki yılı aşkın bir süredir sürdürülen çalışmaların UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na kabul edilmesi ile sonuçlanmış olmasının çok sevindirici olduğuna dikkat çekerek sözlerine başladı. Kabul edilmenin büyük başarı olduğunu ancak henüz yolun başında olduklarını, yapacakları bir çok iş olduğunu ifade etti.

“Çalışmaları Birlik ve Beraberlik İçerisinde Yapacağız”

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na girilmesiyle birlikte sorumlulukların arttığını, gerekli çalışmaların birlik ve beraberlik içerisinde yürütüleceğini belirten Vali Nayir, “Buradaki baş aktör çinidir, ama biz UNESCO’ya bunu taşırken çiniyle beraber bütün özelliklerimizi de taşıyarak buraya girdik. Giyim kuşamdan, gastronomiden, müziğimize, halk oyunlarımıza kadar aklımıza gelebilecek zanaat ve halk sanatları grubundaki her husus girmiş oldu. Kütahya’nın bütün değerleri ile birlikte orada tanıtılmasını sağlayacak veya bu süreç içerisinde diğer bütün değerlerden de destek alacak çalışmaları birlikte yapmalıyız” dedi.

“Güdümlü Projemizi 7 Milyon TL Civarında Tahmin Ediyoruz"

Vali Ahmet Hamdi Nayir, çiniye dair geliştirilen güdümlü proje hakkında bilgiler aktardı. Vali Nayir, “Bu dönem başkanlığı Kütahya’da olan, Belediye Başkanımızın, Ticaret Sanayi Odamızın, İl Genel Meclisi Başkanımızın da yönetim kurulunda olduğu, Kalkınma Ajansımızın kararlaştırdığı bir güdümlü projemiz var. Bu güdümlü projedeki ana konumuz; çini, çiniyi daha iyi bir yere getirmek, çinideki değerleri yüksek tutabilmek için hazırlanan, eş finansmanının hem Belediyemiz hem Ticaret ve Sanayi Odamız tarafından paylaşıldığı 5.8 milyon TL’lik bir projeydi. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı!na girdikten sonra tekrar bunu değerlendirmek durumunda kaldık. Çünkü vermiş olduğumuz sözlerin bir maliyeti vardı. Yeni süreçte Bakanlığımızdan alabileceğimiz desteği de düşünerek projeyi yenileme kararına vardık. Eş finansman miktarında bir değişiklik yapmadan direkt Bakanlıktan alacağımız parayı artırabileceğiz. Böyle bir imkânımız var, önceden yüzde 25’ini eş finansman olarak koymamız gerekiyordu. Şimdi eş finansman oranını yüzde 10’a düşürebileceğiz, Bakanlıktan yüzde 90 katkı aldığımız takdirde aynı eş finansmanla daha yüksek meblağdaki projeyi gerçekleştirme imkânımız olacak. Yeni güdümlü projemizin 7 milyon TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla Belediyemiz ile Ticaret ve Sanayi Odamızın yükünü çok fazla artırmadan daha fazla işler yapabileceğiz." dedi.

“Yurt Dışı Bağlantılarımız Devam Edecek”

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı kapsamında geliştirilen yurt dışı bağlantıların devam edeceğini ifade eden Vali Nayir, “Vermiş olduğumuz sözler içerisinde bizim alanımızdaki, bizden daha geri sayabileceğimiz ülkeleri destekleme, onları da ağa katma konusunda vermiş olduğumuz sözler var. O ülkelerle de irtibatımız başladı. Onlarla ilgili de bu süreç içerisinde yapacağımız gelişmeler olacak. Bizim sanatçılarımızın o ülkelere gitmesi, onların bizim ülkemize gelmesi karşılıklı etkileşim ve eğitim bakımından iyi bir çalışma olacak. Bugüne kadar yapılan çalışmalardan bize aktarılan bilgilerden gördük ve anladık ki bu süreç içerisinde bulunan, bu kapılardan geçen, bu ismi kullanabilen ülkeler kendi alanlarında ekonomiklik ve tanınmışlık olarak da çok daha iyi yerlere gelmişler. Bizim de temennimiz, en az onlar kadar belki onlardan daha iyi bir şekilde istifade ederek Kütahya’mızın zanaat ve halk sanatları dalındaki tanınmışlığını ve ilimize sağlayacağı ekonomik katkıları, Yaratıcı Şehirler Ağı'na girmiş olmakla daha da geliştirmektir. Özellikle eski adaylık komitemize, yeni yürütme komitemize teşekkür ediyorum. İlimizin bütün dinamiklerini, milletvekillerimizi, sanatçılarımızı, Ticaret ve Sanayi Odamızı ve özellikle bu işe emek veren Kütahya’mızın yetiştirdiği sanatkârlarımızı tebrik etmek istiyorum. Bize inandılar, destek oldular ve bu yolda hep birlikte hareket ettik.” dedi.

“Travel Turkey Fuarı!nda UNESCO Farkını Göreceğiz”

Vali Ahmet Hamdi Nayir 7 Aralık’ta İzmir’de başlayacak olan Travel Turkey Fuarı’na katılacak olan Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı farkını ortaya koyacağını söyledi. Vali Nayir, “Gittiğimiz her yerde bu konuyu gündeme getiriyoruz. Yakında İzmir’de Travel Turkey Fuarı’na katılacağız, orada arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmayla UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na girme farklılığını oraya da yansıtmaya çalışacağız. Logomuzu kullanmaya başlıyoruz. İnşallah daha iyilerine layık olan Kütahya’mız için daha güzel projelerle bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımıza Arz Edildi”

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı tanıtım toplantısının Türkiye ölçeğinde yapılması noktasındaki taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edildiğini dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Lansmanı Kütahya ölçeğinde değil, Türkiye ölçeğinde yapılması lâzım. Gaziantep lansmanını Cumhurbaşkanımızın himayelerinde İstanbul’da yapmıştı. Bizlerin beklentisi de Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bu tanıtımı gerçekleştirmektir” dedi.

“Kütahya İlk Müracaatında Unesco’da Yer Aldı”

Kütahya’nın UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na ilk başvuruda kabul edilen Türkiye’deki tek il olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Bu yürüyüşte bize destek veren herkese teşekkür ediyorum. Bu proje bir Belediye Başkanı olarak Kamil Saraçoğlu’nun değil, proje Kütahya Belediyesinin. Kütahya Belediyesi, tüm Kütahya’yı temsil ediyor, dolayısıyla Kütahya’yı öne çıkarmamız gerekiyor. Çalışmada zorluklar yaşadık ama başarılı ve çok önemli bir adım attık. Bundan sonra her anlamda, her noktada artık UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nda olduğumuzu vurgulamalı, o özellikleri taşıyabilmeliyiz. Çini belki bir adım önde ancak diğer el sanatları, zanaatla ilgili ne varsa bu işin içinde. Kütahya Belediyesi olarak biz müracaat ettik, bunu gururla söylüyorum. Bu noktada Gaziantep Belediyesi, Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı bize önemli destekler verdi. Güdümlü proje çok önemli. Güdümlü proje geçmişten gelen bir proje ancak kimse sahip çıkmamış, bugün biz sahip çıktık ve bize düşeni karşılarız dedik, Ticaret ve Sanayi Odamız aynı şekilde dörtte birini karşılayacağını söyledi ve proje devam ediyor. Bu da çininin kalitesini, tanınırlığını daha çok ortaya çıkaracak bir proje.” şeklinde konuştu.

“Heyecanımıza Kimse Engel Olmasın”

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'nın Kütahya için bir milat olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, yapıcı eleştiriye açık olduklarını ve herkesten destek beklediklerini kaydetti. Başkan Saraçoğlu, “Altyapı konusunda Belediye olarak kendi birimlerimizle beraber bunu oluşturuyoruz. KİŞGEM’de gastronomi ile ilgili bir bölüm açtık, orada yerinizi alabilirsiniz. Belediyenin imkânları, kapıları tüm sanatçılarımıza, zanaatkarlarımıza her zaman açık, bunun bilinmesini istiyorum. Resmi verilere göre 400’ün üzerinde çini atölyesinde 4 bin kişi çalışıyor. Merdiven altını düşündüğümüzde yaklaşık 8 bin kişinin çiniden ekmek yediğini düşünürsek büyük bir potansiyel. Belediye olarak onlara destek olmaya gayret göstereceğiz. Eleştirilere açığız, eksiğimizi söylesinler ama heyecanımıza kimse engel olmasın, destek olsunlar, yanımızda olsunlar. Kütahya olarak Türkiye’nin, UNESCO Yürütme Kuruluna seçilmesinde destek olduk. UNESCO’da bir lobimiz var sevinçli ve heyecanlıyız.” dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’nun konuşmalarının ardından Ajansımız Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı İskender Cem Leblebici, UNESCO Yaratıcı Şehir Ağı ve unvanı, yapılan çalışmalar, kazanımlar ve potansiyel kazanımlar, yaratıcı şehirler ağı yürütme mekanizması, izleme ve değerlendirme süreci, projeler ve eylem planı hakkında katılımcıları sunum eşliğinde bilgilendirdi.

Bilgilendirme toplantısı karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

Resim Galerisi

alt

alt
alt